Въпреки че у нас мнозина говорят за тежки кризи и чертаят

...
Въпреки че у нас мнозина говорят за тежки кризи и чертаят
Коментари Харесай

МВФ: България няма да изпадне в рецесия нито сега, нито догодина

Въпреки че у нас мнозина приказват за тежки рецесии и чертаят мрачна картина за стопанската система, България в действителност се оправя сносно с провокациите. Тази година година брутният вътрешен артикул на страната ще нарасне с над 4%, а следващата година - с 3%, предвижда Международният валутен фонд в отчета си " „ Световните стопански вероятности “.

От разбора става ясно, че евентуално 2023 година ще е по-трудна за гобалната стопанска система и значително страни ще изпаднат в криза. Основни опасности за международното спопанство са последствията от съветската експанзия в Украйна, забавянето на стопанската система на Китай и високата инфлация. 

Ако се съди до прогнозите на МВФ, растежът на цените у нас е минал своя пик. В момента годишната инфлация е над 17%, само че за цялата година фондът чака да е 12.4%, а за 2023 година растежът на потребителските цени ще е много по-слаб - 5.2 на 100.

Не се обрисуват драми и с безработицата. Тази година тя ще е малко над 5%, а следващата година ще се свие до 4.7%, сочи отчетът на МВФ. 

Но световните вероятности несъмнено не са розови. " Буреносни облаци се събират, политиците би трябвало да удържат обстановката със мощна ръка ", се акцентира в документа. Предстоят тествания и даже трите огромни икономики – Съединени американски щати, еврозоната и Китай -  да останат в застой, за доста хора чувството ще е за криза ", предизвестяват специалистите

Според прогнозите на фонда международната стопанска система ще регистрира напредък през 2022 година от 3,2%, а следващата година - 2,7 %. Рисковете остават високи - заплахата от погрешно калибриране на паричната, фискалната и финансовата политика се покачва внезапно в миг, в който международната стопанска система е исторически нежна и финансовите пазари демонстрират признаци на сериозен стрес, проучват специалистите от Вашингтон.

 

Червени лампи 

 

Анализът показва, че съветската инвазия в Украйна продължава да дестабилизира международната стопанска система. Наред с ескалиращото и безсмислено заличаване на животи и занаят,  войната провокира разтърсвания на енергийните пазари в Европа, като високите цени затрудняват и бизнеса, и семействата. Цените на природния газ в Европа се покачиха повече от четири пъти от 2021 година, като Русия сви доставките с над 80%, напомнят от МВФ.  

В по-широк проект спорът въздейства и на цените на храните на международните пазари въпреки скорошното облекчение на обстановката поради зърнената договорка за експорт през украинските пристанища на Черно море. Това аргументи съществени усложнения за семействата с ниски приходи по света, които зависят от вноса на зърно от Украйна и Русия.

Рискове идват и от Китай, чиято стопанската система е значим фактор в световните вериги на доставки. Тя може да зацикли поради политиката на Пекин за " нулев коронавирус ", обвързвана с фрапантни ограничаващи ограничения.  

Финансовата неустановеност ще принуди вложителите да се насочат към по-малко рискови активи, каквито са да вземем за пример американските дългови бумаги. Това вещае още по-голямо повишаване на $, което пък е неприятна вест за разрастващите се страни.

 

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР